Do czego można używać latarek taktycznych?

Latarki taktyczne są przeznaczone do profesjonalnego użytku najczęściej przez funkcjonariuszy organów ścigania, personel wojskowy i funkcjonariuszy ochrony. Często są używane razem z bronią palną. Można je zamontować na broni z przymocowanym laserem celowniczym, tak jak w wielu filmach. Jednak niekoniecznie muszą być używane w połączeniu z bronią, aby światło było uważane za taktyczne. Do czego można wykorzystać latarki taktyczne i jak z nich korzystać, zwłaszcza na co dzień?

Sytuacje awaryjne

Latarki turystyczne i taktyczne są przydatne na co dzień i mogą być szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwa w dostawie prądu. Biorąc pod uwagę, że latarki taktyczne są zarówno lekkie, mocne i mają długi czas działania, są idealne na tego typu chwile.

Do samoobrony

Latarki taktyczne są projektowane z myślą o zawodach organów ścigania, bezpieczeństwa i wojska. Dlatego latarka taktyczna ma wiele możliwości wykorzystania jej do samoobrony. W przeciwieństwie do broni palnej, latarka taktyczna może być przenoszona i ukryta. Można ją wykorzystać w wieloraki sposób:

Oświetlenie

Latarka taktyczna z definicji oświetla ciemne miejsca. Chociaż może się to wydawać dość proste, oświetlenie ciemnych miejsc może być wykorzystane do samoobrony. Napastnicy często używają ciemności, aby poruszać się i ukrywać się. Światło taktyczne, które jest jasne i silne, może być używane jako środek odstraszający lub demaskujący.

Oślepienie napastnika

Jeśli oświetlenie nie wystarczy, do oślepienia atakującego można również użyć świateł taktycznych. Wykorzystywany jest prosty mechanizm ślepoty błyskową, do którego dochodzi gdy wzrok z ciemności przechodzi do silnej jasności. Siatkówki oka przystosowują się do niskiego poziomu światła po przebywaniu przez pewien czas w ciemnym pomieszczeniu. Kiedy nagle włączają się światła, światło przytłacza siatkówki, powodując chwilową ślepotę.

Biorąc pod uwagę dużą moc światła latarek taktycznych, podobny efekt można wywrzeć na atakującym w ciemności. Wydajność świetlna świateł taktycznych sięga czasami ponad 2000 lumenów, jak np. Olight Warrior X Pro, ThruNite BSS V4, Streamlight 88060 Pro Tac HL 4 Professional czy EAGTAC GX30L2-R MKII, która operować może z mocą nawet ponad 3000 lumenów. Oślepienie nie unieszkodliwi napastnika, ale może go znacznie zdezorientować, co pozwoli na atakowanego ucieczkę.

Stroboskop

Większość latarek taktycznych jest wyposażona w tryb działania stroboskopu. Szybkie włączanie i wyłączanie światła powoduje, że mózg będzie próbował dostosować się do tego typu migotania. Może to powodować zawroty głowy. W ten sposób można to również wykorzystać do dezorientacji napastnika. Opcjonalnie tryb stroboskopu może zostać wykorzystany podczas poszukiwań w celu ustalenia położenia przez zaginione osoby i zespoły poszukiwawcze.

Broń

Latarki mogą świecić nawet z odległości setek metrów. Wspominany Eagletac GX30L2-R Pro MKII ma zasięg ponad 500 metrów. Jednak w przypadku możliwego bezpośredniego kontaktu, jeśli światło nie oślepi napastnika, latarki turystyczne i taktyczne można wykorzystać jako broń do walki wręcz. Jednym z pierwotnych zastosowań latarki taktycznej było użycie jej podobnie jak pałki przez organy ścigania. EAGTAC GK30LR-2 MKII ma prawie 40 cm długości, do tego rozszerzony aluminiowy korpus z pewnością jest twardszy niż pięści.

Rozpalania ognia

Mniej znany sposób i używany głównie w trybie przetrwania i surwiwalu. Można to zrobić na różne sposoby. Jeden polega odsłonięciu żarnika w żarówce. Dodanie drewna, papieru lub czegoś łatwopalnego do żarnika może wywołać ogień. Druga technika polega na skupianiu światła słonecznego na żarówce latarki i odbijaniu go na stosie drewna lub innego łatwopalnego materiału. Można też próbować ustawić najwyższą moc, skupić wiązkę i skierować ją jak najbliżej drewna lub innego łatwopalnego materiału. Z latarkami o wystarczająco wysokim strumieniu świetlnym może to wystarczyć, aby wywołać iskrę ognia.

Wybijanie szyb

Kluczowe jest zastosowanie dużej siły nacisku na bardzo małą powierzchnię szkła. Punktowe narzędzia do rozbijania szyb zostały pierwotnie zaprojektowane dla funkcjonariuszy organów ścigania, aby w razie potrzeby móc rozbić szybę lub przednią szybę samochodu, aby wciągnąć pasażera w bezpieczne miejsce. Ząbkowana luneta otaczająca żarówkę, a także wytrzymała obudowa latarki taktycznej stanowi idealne narzędzie do tłuczenia szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...