Jaka latarka przyda się na wypad w teren?

Planujemy wypad na biwak, a może nocną wędrówkę po lesie? Może interesuje nas rozgrywka paintballowa na otwartej przestrzeni? W każdej z tych sytuacji nie obejdziemy się bez dobrej latarki turystycznej bądź taktycznej. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak dobrze wybrać taką latarkę i jak jej prawidłowo używać. Zapraszamy do lektury.

Sposób zasilania

Większość dobrych latarek, które można zakupić w dzisiejszych czasach, to latarki posiadające zasilanie bateriami litowo-jonowymi. Posiadają one najlepszy możliwy stosunek masy i wielkości go ilości gromadzonej energii. Co więcej, są ją w stanie oddawać na każde żądane i w natychmiastowy sposób, co umożliwia zasilanie z jednego ogniwa nawet bardzo wymagających odbiorników. Latarki turystyczne i taktyczne od SpecShop stosują dziś praktycznie tylko takie rozwiązania, oczywiście mając też kompatybilność wsteczną z bateriami typu AA lub AAA. Często do zestawu dołączana jest specjalna przejściówka, która pozwala włożyć – zamiast jednej baterii litowo-jonowej – trzy baterie AAA czyli tzw. małe paluszki.

Źródło świata

W latarce, która ma realnie oświetlić nam drogę w ciemnościach, musi być też zamontowane mocne źródło światła. Jednocześnie, ponieważ mamy ograniczoną ilość energii w baterii, powinno być ono możliwie jak najbardziej energooszczędne. Takie są diody LED, w które są dziś wyposażane praktycznie wszystkie latarki turystyczne i taktyczne. Pozwalają one na uzyskanie ogromnej ilości światła, przy minimalnym wręcz poborze mocy. Dodatkowo dobrej jakości produkty posiadają kilka trybów świecenia, co umożliwia zmniejszenie intensywności światła gdy nie potrzebujemy pełnej mocy i w ten sposób zachowanie większej ilości energii, co znacznie wydłuża czas działania na jednym ładowaniu.

Latarki turystyczne i taktyczne posiadające powyższe parametry możemy dostać w większości sklepów sportowych, a także w internecie. Szukajmy dobrych jakościowo produktów, jeżeli chcemy używać ich przez długi czas na biwakach, leśnych wędrówkach, czy podczas zawodów paintballowych. Warto kierować się opiniami innych użytkowników, przed dokonaniem ostatecznego wyboru (więcej).

Zdjęcie autorstwa Peter Kramer - Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...