Jak działają nowoczesne latarki turystyczne i taktyczne?

Przez lata dochodziło do dużych zmian w kwestii produkcji różnego rodzaju przenośnych źródeł światła. Dość długi okres typowa latarka miała zwyczajną żarówkę z włóknem i była zasilana jednorazowymi bateriami, bez możliwości ich ponownego naładowania. Nie starczały one na długo, ponieważ żarówka miała duży pobór prądu, a większość energii zamieniała w ciepło. Jak jest to rozwiązane dzisiaj?

Źródło światła

Już około dziesięć to piętnastu lat temu rozpoczęło się odchodzenie od żarówek na korzyść źródeł światła opartych o diody LED. Dzięki powyższemu znacznie spadło zapotrzebowanie na prąd elektryczny, latarka mogła działać o wiele dłużej, nawet do dziesięciu razy. W obecnych czasach praktycznie wszystkie latarki turystyczne i taktyczne mają taki właśnie rodzaj żarówki, a właściwie lampy (dioda LED nie posiada bowiem żarnika rozgrzewającego się do wysokiej temperatury). Korzystając ze zwykłej baterii w środku, możemy korzystać ze światła nawet przez kilkanaście godzin, co doskonale sprawdza się na długich wyprawach.

Źródło zasilania

Współczesne latarki coraz częściej odchodzą od tradycyjnych baterii alkalicznych, które są jednorazowego użytku, bez możliwości ładowania. Zastępuje się je akumulatorkami niklowo-kadmowymi, niklowo-wodorkowymi, a nawet litowo-polimerowymi oraz litowo-jonowymi. Nie tylko mają one możliwość ponownego naładowania po wyczerpaniu prądu, ale dysponują także o wiele większymi pojemnościami, niż bateria alkaliczna. Mają też o wiele większą wydajność prądową, dzięki czemu mogą zasilić diody o bardzo dużej mocy. Dzięki temu znalazły też zastosowanie w wojsku, do zasilania latarek taktycznych. Muszą one mieć bardzo dużą moc, ponieważ ich zadaniem jest oślepienie i zdezorientowanie przeciwnika.

Podsumowując, współcześnie zarówno latarki turystyczne i taktyczne korzystają ze źródeł światła w postaci diod LED. Są one bowiem bardzo wydajne i energooszczędne. Dodając do tego nowoczesne źródła zasilania, takie jak akumulatory różnych rodzajów, możemy mieć latarkę nie tylko bardzo mocną, ale także odznaczającą się wyjątkowo długim okresem świecenia bez konieczności ładowania czy wymiany baterii.

Obraz Thanks for your Like • donations welcome z Pixabay