Latarka – źródło światła na każdą okazję

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że latarka jest niezbędnym elementem przetrwania. Nie chodzi tylko o survival w amazońskiej dżungli. Zapasowe źródło światła przydatne jest w wielu codziennych sytuacjach. Spacer po zmierzchu, majsterkowanie w garażu, polowanie, zawody strzeleckie – spektrum okazji, w jakich potrzebujemy świetlnego backupu, jest nieograniczone.

Jaką latarkę wybrać?

Wybór odpowiedniej latarki powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i charakterem sytuacji, w której będzie wykorzystywana. Inne produkty używane są w czasie turystycznych eskapad, inne podczas spacerów z psem, jeszcze inne do czytania pod kołdrą. Jedno jest pewne – oferta producentów latarek jest ogromna i odpowiada wszelkim potrzebom współczesnego człowieka. Podział latarek może przyprawić o zawrót głowy: taktyczne, turystyczne, do EDC, myśliwskie, czołowe, mini latarki w formie breloka, latarki z opcją montażu na broń itp. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę najważniejsze kryteria:

  • rodzaj zasilania: baterie lub akumulator, nowoczesne systemy przewidują możliwość ładowania poprzez tradycyjne ładowarki akumulatorowe lub stacje dokujace podłączane do komputera poprzez kable usb,
  • typ strumienia światła, moc świecenia: producenci oferują latarki, które potrafią świecić wąskim strumieniem na odległość kilkuset metrów bądź oświetlać szeroką przestrzeń pod stopami; można pokusić się również o dobór odpowiedniej mocy świecenia, od kilku do kilku tysięcy lumenów (większość latarek posiada kilka trybów do wyboru),
  • rozmiar, forma: rynek nasycony jest setkami kombinacji, moc latarki nie jest podyktowana jej rozmiarem – oferty niektórych producentów wzbogacone są o latarki w formie mini, które nie ustępują mocą produktom o największej wielkości; dostępne są latarki czołowe, z montażem na pistolet czy karabin, tradycyjne.

Czym różnią się latarki turystyczne od latarek taktycznych?

Latarki do wykorzystania w turystyce powinny mieć kilka trybów świecenia i jak najdłużej pracować na jednym komplecie baterii. W miarę możliwości warto zakupić latarkę z opcją mocowania do elementów odzieży czy ekwipunku. Latarki taktyczne to specjalistyczny sprzęt ze szczególnymi uwarunkowaniami (więcej: https://www.specshop.pl/pol_m_Airsoft_Latarki-taktyczne-589.html). Służby mundurowe czy wojsko, a także miłośnicy strzelectwa, wybierają produkty zasilane akumulatorami, z opcją montażu na broń, z chwytem dostosowanym do pracy z rękawicami, wytrzymałe i odporne na trudne warunki terenowe (wodoszczelność, ochrona głowicy i diody).

Obraz Free-Photos z Pixabay