Czy taktyczna = turystyczna?

„Światło – nosisz je przy sobie?”

Parafrazą słów „Piosenki światłoczułej” Natalii Kukulskiej zapraszam do lektury artykułu, którego tematem będą latarki turystyczne i taktyczne. Czy w ogóle jest istotna różnica między nimi? Jakie mają zastosowanie? I czy tytułowe równanie jest przemienne?

Latarki to osobiste źródła światła, bez których ciężko wyobrazić sobie skuteczne i sprawne działanie w chwilach braku oświetlenia z zewnątrz czy to naturalnego, czy sztucznego. Najprostsze czynności takie jak rozłożenie namiotu czy eksploracja budynku stają się ryzykowne i trwają znacznie dłużej. Niejednokrotnie latarki posiadają szereg dodatkowych funkcji, co czyni z nich zaawansowane narzędzia o dużo szerszym zastosowaniu niż rzucanie blasku na drogę przed nami.

Latarki turystyczne

To bardzo duża paleta sprzętu. Od kempingowych lamp stojących, które dają dużo światła rozproszonego dookoła, po latarki punktowe o sporym zasięgu.

Co do tych pierwszych zasada jest prosta: stawiamy lampę w miejscu biwaku lub podwieszamy w namiocie czy na drzewie i w promieniu kilku metrów mamy równomiernie rzucany blask – jakbyśmy sobie zawiesili zwykły żyrandol. Jeśli wybierzemy model z diodą LED i możliwością ładowania akumulatorka power bankiem, to otrzymujemy źródło światła na długie godziny działania.

Inną opcją są klasyczne lampki elektryczne mieszczące się pewnie w dłoni. W najpopularniejszej wersji świecą szerokim strumieniem światła. Ich zasada działania jest bardzo prosta, ale im droższy model latarki, tym bardziej możemy oczekiwać dodatkowych funkcji, np. zmiana promienia strumienia światła, mocy (a co za tym idzie – czasu działania), światła awaryjnego.

Trzecia opcja to czołówki. Wolne ręce i światło skierowane tam, gdzie nasze oczy to ogromne zalety, które przekonują wielu niezdecydowanych. I w tym przypadku możemy oczekiwać funkcji oświetlenia awaryjnego, zmiany mocy, wodoodporności czy długiego czasu działania. Nie ma problemu z podwieszeniem jej, dzięki czemu osiąga ona sporą uniwersalność.

Latarki taktyczne

W zdecydowanej większości są to latarki o klasycznym kształcie, doczepiane do szkieletu broni, ewentualnie hełmu lub po prostu niesione w dłoni. Dają bardzo intensywny i skupiony strumień światła, co skutkuje znacznie krótszym czasem działania niż w przypadku latarek turystycznych. Niektóre z nich mogą nawet służyć do obrony własnej (więcej tutaj).

Różne oblicza światła

Już ta prosta analiza wyraźnie wskazuje na fakt, że latarka latarce nierówna. Mimo posiadania podstawowej funkcji oświetlania przestrzeni, warto doprecyzować oczekiwania i sytuacje, w których będziemy używać swojej latarki. Werdykt wydaje się być oczywisty: latarki turystyczne i taktyczne mogą wyglądać tak samo, jednak tylko w przypadku wyglądu równanie jest prawdopodobne. To jak, wszystko jasne?

Obraz Free-Photos z Pixabay